سخت دیابت محققان گیاهخواری رژیم غذایی

سخت: دیابت محققان گیاهخواری رژیم غذایی اخبار پزشکی

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی اعلام موقعیت بازار مسکن

در حالی که طی یک سال اخیر فقط آمارها موید زیاد کردن تحرک در بازار مسکن و شروع خروج تدریجی بازار از رکود بوده هست، در ماه‌های اخیر طرفین بازار آمارها را باور کرد

اعلام موقعیت بازار مسکن

اعلام موقعیت بازار مسکن

عبارات مهم : بازار

در حالی که طی یک سال اخیر فقط آمارها موید زیاد کردن تحرک در بازار مسکن و شروع خروج تدریجی بازار از رکود بوده هست، در ماه های اخیر طرفین بازار آمارها را باور کرده اند و اکنون واسطه های ملکی به عنوان زبان بازار و کسانی که فروشندگان و خریداران بیشترین اثرپذیری را از سخنان و قضاوت آنها دارند، به این اجماع رسیده اند که دیگر رکود بر بازار مسکن حاکم نیست.

تحقیقات میدانی دنیای اقتصادحاکی از این است که مشاوران املاک که با وجود شروع پیش رونق بازار مسکن از ابتدای سال گذشته، همواره بر خلاف آمارهای رشد معاملات، اعتقاد بودند که رکود عمیق همچنان در بازار ادامه دارد و مراجعات و معاملات به صورت مقطعی رو به زیاد کردن گذاشته هست، ولی در چند ماه اخیر و با استمرار رشد معاملات ماهانه، قضاوت آنها راجع به فاز بازار عوض کردن کرده و دیگر ادعا نمی کنند که بازار مسکن همچنان در رکود به سر می برد.

این اجماع میان مشاوران املاک در عین اینکه یک حسن بزرگ دارد، می تواند یک خطر هم به دنبال داشته باشد. حسن قضاوت مشاوران املاک مبنی بر اینکه بازار مسکن اصطلاحا راه افتاده در این است که این نگاه را به متقاضیان خرید وفروشندگان نیز انتقال یافته و آنها را از اوضاع روز بازار مسکن مطلع می کنند و به این ترتیب در مصمم شدن آنها جهت خرید و فروش نقش مثبت خواهند داشت. واسطه های ملکی می توانند به طرفین معاملات هشدار دهند که دیگر با دید گذشته به بازار نگاه نکنند و همین عنوان می تواند به منزله انگیزه خرید و فروش آپارتمان موجب تحرک زیاد در بازار مسکن شود.

اعلام موقعیت بازار مسکن

در عین حال خطری که اجماع واسطه ها بر سر خروج بازار از فاز رکود و سرعت گرفتن فاز پیش رونق دارد، این است که ممکن است خود آنها و در وهله دوم فروشنده ها را دچار این تصور نادرست کند که چون بازار از رخوت گذشته خلاص شده، می توان قیمت ها را ملتهب کرد. اگرچه انتظار ریزنوسان قیمت مسکن متناسب با قیمت تورم چیزی دور از انتظار نیست و طرفین معامله آن را می پذیرند، ولی اگر دامنه رشد قیمت مسکن از حد قابل تحمل طرف تقاضا فراتر برود، در این مقطع زمانی می تواند اثر تصویر بر بازار داشته باشد و رکود دوباره جای پیش رونق کنونی را بگیرد. بنابراین زیاد کردن تحرک در بازار نباید با انتظار رشد قیمت فزاینده و بیش از قیمت تورم در بازار مسکن همراه شود تا تقاضای خرید که در ماه های اخیر مصمم تر از هر لحظه در جست وجوی منزل هست، بازار را ترک نکند.

به گزارش «دنیای اقتصاد»، با وجود اینکه اوضاع بازار مسکن بعد از دست کم چهار سال رکود پیاپی از سال گذشته وارد فاز پیش رونق شده است و امسال در مسیر خروج کامل از رکود و ورود به فاز رونق شتاب بیشتری گرفته هست، ولی اوضاع کنونی به این معنا نیست که هر کس اراده کند می تواند خرید خود را در بازار انجام دهد، چراکه سبد کنونی تسهیلات بانک عامل بخش مسکن با وجود اصلاح نسبت به قبل از سال ۹۵، هنوز پاسخگوی نیاز گروه های متفاوت متقاضی خرید در بازار نیست.

در حالی که طی یک سال اخیر فقط آمارها موید زیاد کردن تحرک در بازار مسکن و شروع خروج تدریجی بازار از رکود بوده هست، در ماه‌های اخیر طرفین بازار آمارها را باور کرد

در بخش آپارتمان های مصرفی، به رغم اینکه زیاد کردن سقف تسهیلات خرید، بودجه متقاضیان این واحدها را روی کاغذ متحول کرده هست، ولی در عمل جهت دریافت این تسهیلات موانعی پیش روی خریداران مصرفی وجود دارد که بااهمیت ترین آنها وقت انتظار دست کم یک ساله جهت دریافت تسهیلات صندوق یکم و نیز اقساط بالای این تسهیلات و وام مسکن بدون سپرده از محل خرید اوراق است که عموما از توان پرداخت متقاضیان مصرفی مسکن بالاتر بوده و با میزان درآمد آنها همخوانی ندارد. از سوی دیگر متقاضیان میان درآمد مسکن در سبد تسهیلات فعلی بانک عامل بخش مسکن هیچ جایی ندارند. این اقشار نیازمند تسهیلات بیش از سقف های کنونی (حداکثر ۱۶۰ میلیون تومان) جهت خرید آپارتمان های بزرگ تر و قدری گران تر از آپارتمان های مصرفی هستند و در عین حال امکان پرداخت اقساط بالاتر در ازای وام زیاد را دارند که «لیزینگ مسکن» می تواند پاسخگوی نیاز آنها باشد.

ولی بانک عامل بخش مسکن هنوز هیچ ساز و کاری جهت پرداخت تسهیلات به این گروه آینده نگری نکرده هست. به این ترتیب به نظر می رسد بازتنظیم سبد تسهیلات خرید مسکن در شرایط فعلی که بازار مهیای ورود تمام عیار تقاضای خرید و فروشندگان است و واسطه های ملکی نیز آمارهای پیش رونق معاملات را باور کرده اند، ضرورتی غیرقابل انکار است.

اعلام موقعیت بازار مسکن

واژه های کلیدی: بازار | تسهیلات | آپارتمان | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs